Encyklopedia piwa

Wstęp do zasad Kodeksu Dobrego Piwa


Tagi: .

Ponieważ na początku naszej edukacyjnej działalności wypada przybliżyć Wam i wyklarować nasze zasady, rozpoczynamy cykl wpisów rozwijających poszczególne punkty, którymi chcemy się kierować. Ten potraktujmy jako wpis wstępny 😉

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że piwo jako jeden z najstarszych napojów alkoholowych oraz jeden z najpopularniejszych napojów spożywanych przez dorosłych mieszkańców Ziemi jest produktem bardzo zróżnicowanym. Chcemy, by zbytnie przywiązanie do optymalizacji kosztów czy chęć skrócenia czasu produkcji w szczycie sezonu nie sprawiły, że to zróżnicowanie i dziedzictwo związane z produkcją piwa zostaną zapomniane.

Mówiąc najkrócej i najogólniej (w szczegóły chętnie wejdziemy w kolejnych wpisach z serii), piwo to napój powstający wskutek fermentacji cukrów pochodzących ze zboża. Jest to oczywiście proces wieloetapowy i bardziej złożony choćby od produkcji wina, ponieważ drożdże nie są w stanie zamienić w alkohol skrobi. Do przetworzenia skrobi na cukry „jadalne” dla drożdży służą naturalnie występujące w ziarnach zbóż enzymy, które udało się zaprząc do pracy w procesie zacierania. Co ciekawe, w niektórych południowoamerykańskich napojach alkoholowych na bazie kukurydzy (np. chicha) tradycyjnie używa się enzymów zawartych w ludzkiej ślinie, żując ziarna przed nastawieniem fermentacji (trwającej niemal równolegle z zacieraniem).

Główne linie podziału piwa na różne style bazują oczywiście na ich cechach sensorycznych (barwa, aromat, smak), ale wiele da się powiedzieć o danym piwie znając jedynie jego skład surowcowy. Użycie innego zboża (pszenica, żyto, owies), czy zmiana szczepu drożdży diametralnie wpływają na efekt końcowy. Nie mówiąc nawet o użyciu mieszanek (ang. blend) różnych mikroorganizmów, nie tylko czystych i dzikich szczepów drożdży, ale wszelkiej maści bakterii (np. kultur bakteryjnych znanych z produkcji serów).

Z olbrzymiego zróżnicowania i bogactwa rynku piw w Polsce korzystają wszyscy pełnoletni, a kreatywność uczestników piwnej rewolucji zdumiewa nawet w skali globalnej. Chcemy jednak, by nadrzędnym celem było zawsze dawanie klientowi najwyższej jakości produktów wytwarzanych w oparciu o fermentację alkoholową brzeczki piwnej. Bez ulegania pokusom przyspieszania lub nienaturalnego zwiększania wydajności procesów za wszelką cenę.

Na fotografii ilustrującej wpis widzicie powierzchnię piwa w szczytowym punkcie fermentacji burzliwej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.